Amerikai törvényhozók szerint sikerült felfedezniük a koronavírus-világjárvány forrását.
Az Egyesült Államok Képviselőházának republikánus vezetésű albizottsága részletes jelentést állított össze a koronavírus-járványról, beleértve annak eredetét és a különféle járványkezelési intézkedéseket is. A 520 oldalas anyag több olyan vitás kérdést is érint, mint a vírus forrása, a járványügyi intézkedések hatékonysága, valamint az oltási kampány eredményessége. A France 24 tudósítása szerint a jelentés célja, hogy átfogó képet nyújtson a járvány kezeléséről és annak következményeiről.
A jelentés elkészítése során a bizottság 25 ülést tartott, több mint 30 interjút készített és egymillió oldalnyi dokumentumot tekintett át. Brad Wenstrup, a bizottság elnöke szerint a munka célja, hogy segítsen felkészülni és védekezni egy esetleges jövőbeli világjárvány ellen.
A Covid-19 eredetével kapcsolatban továbbra is megosztott a tudományos közvélemény. A legtöbb szakértő úgy véli, hogy a vírus valószínűleg állati forrásból, Kínában terjedt át az emberi populációra. Ugyanakkor egy tavalyi amerikai hírszerzési jelentés arra utal, hogy a vírus genetikailag módosított lehetett, és a Vuhan városában található virológiai laboratóriumból szabadult el. Az utóbbi időszakban végzett, két évig tartó kongresszusi vizsgálatok is a laboratóriumi szivárgás elméletét erősítik meg. A jelentés megállapítja, hogy a koronavírus...
Valószínűleg egy laboratóriumi kísérlet vagy kutatási tevékenység során bekövetkezett baleset eredményeként keletkezett.
A vizsgálat keretein belül két napon át zárt ajtók mögött hallgatták meg Anthony Faucit, aki a járvány kezdetén az Egyesült Államok vezető járványügyi szakértőjeként tevékenykedett. A republikánus politikai tábor azt a vádot fogalmazta meg Faucival szemben, hogy közvetve hozzájárult a járvány kitöréséhez, mivel támogatást nyújtott olyan kínai tudósoknak, akiket a vírus előállításával vádolnak.
A jelentés kritikusan értékeli a járványkezelési intézkedéseket. Megállapítja, hogy az elzárások "többet ártottak, mint használtak", és hogy a maszkviselési előírások "hatástalanok voltak a koronavírus terjedésének megfékezésében". Ezek az állítások ellentmondanak más kutatások eredményeinek.
A társadalmi távolságtartásra vonatkozó irányelvek bírálatot kaptak, míg a különböző utazási korlátozások kapcsán sokan úgy vélik, hogy ezek életmentő intézkedések voltak. A jelentés dicsérően említi Donald Trump "Operation Warp Speed" nevű vakcinafejlesztési programját, amelyet "kiemelkedő sikernek" tartanak. Ugyanakkor a vizsgálat figyelmeztetett arra, hogy az iskolabezárásoknak "hosszú távú következményei" lesznek az amerikai gyermekek életére.
Ez a feladat kulcsszerepet játszik az Egyesült Államok és a globális közösség számára, mivel lehetővé teszi a következő világjárványok előrejelzését, a megfelelő felkészülést, a védekezési mechanizmusok kidolgozását, és bízva abban, hogy sikerülhet megelőzni a jövőbeni járványok kialakulását.
- fogalmazott Brad Wenstrup a kongresszusnak írt levelében.