Két nap leforgása alatt olyan drámai zuhanást éltek át a tőzsdék, hogy a medvepiac árnyéka már-már fenyegetően közelít.

A pénteket is mélyrepülésben folytatták a világ vezető tőzsdéi, miután Donald Trump amerikai elnök csütörtöki vámbejelentéseinek hatására csütörtökön meredeken zuhanni kezdtek az indexek.
A Dow Jones pénteken 2231,07 ponttal, azaz 5,5 százalékkal csökkent, így 38 314,86 pontra esett vissza. Ez a legnagyobb egy napos esés 2020 júniusa óta, amikor a Covid-járvány idején hasonló visszaeséseket tapasztaltunk. Miután csütörtökön 1679 pontot veszített, most először fordult elő, hogy a Dow két egymást követő napon több mint 1500 pontot szenvedett el. A CNBC beszámolója szerint a piaci volatilitás újabb jele ez az esemény.
Az S&P 500 index 5,97 százalékot zuhant 5074,08 pontra - ez a legnagyobb visszaesés 2020 márciusa óta. Csütörtökön 4,84 százalékos mínuszban zárt, és immár több mint 17 százalékkal van lejjebb a közelmúltbeli csúcsához képest.
A Nasdaq Composite, amely különféle kínai termelésű vagy ott működő technológiai vállalatokat foglal magában, 5,8%-kal csökkent, elérve ezzel a 15 587,79 pontos szintet. A csütörtöki közel 6%-os zuhanást figyelembe véve ez már összesen 22%-os visszaesést jelent a decemberi csúcsértékhez képest. A Wall Street terminológiájában ez már medvepiacnak minősül.
Az eladási tendencia széles spektrumot ölelt fel: az S&P 500 indexben csupán 14 részvény ért véget emelkedéssel. A vezető részvényindexek a nap során elért legalacsonyabb szintjeiken zárták a kereskedést.
A japán Nikkei 225 indexe pénteken 2,75 százalékkal a hét egészét tekintve 9 százalékkal csökkent, és már 20 százalékkal marad el a júliusban mért csúcstól.
Az európai tőzsdék már csütörtökön feszülten reagáltak az amerikai vámintézkedésekre, de a valódi zűrzavar pénteken robbant ki, amikor Kína bejelentette a viszontvámokat. A páneurópai STOXX index 5,1%-os eséssel zárta a napot, ami a legnagyobb egynapos visszaesés a 2020-as Covid-válság idején tapasztalt piaci összeomlás óta. Jelenleg az index közel 12%-kal alacsonyabb a március 3-i történelmi csúcsához képest, így hivatalosan is korrekciós fázisba lépett – ez azt jelenti, hogy az index vagy egy részvény legalább 10%-os csökkenést mutat a korábbi csúcsához viszonyítva.
Az index heti vesztesége túllépte a 8 százalékot, ami az utolsó öt év leggyengébb heti teljesítményének számít. A befektetők a kockázatosabb eszközök helyett a biztonságosabb alternatívák, mint például az államkötvények felé fordultak. Eközben az euróövezeti államkötvényhozamok drámai csökkenést mutattak.
A német DAX és az euróövezeti blue chip index, a STOXX 50, szintén a korrekciós zónába kerültek, miután 5, illetve 4,6 százalékkal csökkentek.