A szakíró véleménye szerint Donald Trump által megálmodott Hollywood aranykora nem valósulhat meg magyar stúdiók nélkül.


Az amerikai elnök ambiciózus tervei között szerepel, hogy a filmgyártást visszahozza Hollywoodba, és a stúdiók is beleszólhatnak abba, hol zajlanak a forgatások. Amennyiben valóban növekszik a produkciók száma az Egyesült Államokban, az új lehetőségeket nyithat meg a magyar szakemberek előtt - nyilatkozta Szöllőskei Gábor az InfoRádióban.

Donald Trump nemrégiben bejelentette, hogy vissza kívánja állítani Hollywood régi fényét, mint a filmipar szívét. Ennek érdekében három világhírű színészt – Sylvester Stallonét, Mel Gibsont és Jon Voightot – bízott meg különleges képviselettel. Trump véleménye szerint Hollywood az utóbbi időszakban sok megbízást vesztett, amelyből külföldi riválisok jelentős hasznot húztak. Célja, hogy az amerikai filmgyártás aranykorához hasonló időszakot hozzon el újra, ehhez pedig a világsztárok tanácsaira támaszkodva kívánja elérni a kívánt eredményeket.

Az elképzelés Magyarországra is hatással lehet, hiszen Etyeken hosszú évek óta készülnek hollywoodi produkciók. Szöllőskei Gábor az InfoRádiónak elmondta, hogy az amerikai filmgyártók azért választanak külföldi helyszíneket, mert alacsonyabbak a költségek, a stábok olcsóbbak, és kedvezőbbek az adózási feltételek. Hozzátette, hogy eddig senkinek sem volt megtiltva, hogy hol forgathat. A szakújságíró szerint lehetetlen minden filmet kizárólag az Egyesült Államokban készíteni, hiszen a nemzetközi stúdiók, helyszínek fontos szerepet játszanak a filmiparban. Elképzelhető azonban, hogy az amerikai kormány adókedvezményekkel próbálja majd visszacsábítani a produkciókat.

Trump ambiciózus elképzelései ellenére Hollywood továbbra is jelentős mértékben támaszkodik az európai helyszínekre, stábokra és szakemberekre. Szöllőskei Gábor emlékeztetett arra, hogy a nyolcvanas és kilencvenes években még szinte kivételesnek számított, hogy amerikai filmeket forgattak Magyarországon – például olyan klasszikusok, mint a Menekülés a győzelembe vagy az Evita itt készültek. Az utóbbi években azonban egyre gyakoribbá vált, hogy világhírű sztárok választják hazánkat a filmjeik forgatási helyszínéül, köszönhetően a kedvező feltételeknek és a vonzó környezetnek.

"Természetesen, ha csökkenne a hollywoodi filmek száma Magyarországon, az negatívan befolyásolná a hazai stúdiókat, de egyelőre nem látszik, hogy komolyabb változások következnének be" - mondta a szakértő. Szöllőskei Gábor optimistán tekint a jövőbe, remélve, hogy a hollywoodi stúdiók továbbra is igényt tartanak a magyar filmesek szakértelmére.

Mint mondta, felmerülhet az a lehetőség is, hogy a magyar szakemberek nagy számban költöznek az Egyesült Államokba, ha Hollywood magához vonzza a filmipart, de ez inkább büszkeséget mintsem kárt jelentene hazánknak. Régóta foglalkoztatnak magyar filmeseket, példaként említette Rév Marcellt és Pados Gyula operatőröket, vagy Jancsó Dávid vágót, aki idén Oscar-jelölést kapott A brutalista című filmben végzett munkájáért.

A magyar filmesek az utóbbi években figyelemre méltó eredményeket értek el a nemzetközi porondon, és a jövőben is számos lehetőség vár rájuk nagy hollywoodi produkciókban. Antal Nimród és Mundruczó Kornél rendezők már bizonyították tehetségüket az amerikai filmiparban, ami új utakat nyithat a hazai művészek előtt. Szöllőskei véleménye szerint nem arról van szó, hogy a külföld elcsábítja a magyar filmeseket, hanem sokan tudatosan választják a nemzetközi projekteket, hogy szélesebb közönséghez jussanak el. A szakértő hangsúlyozza, hogy ezt a jelenséget elismeréssel kell fogadni, és büszkeséggel kell tekinteni minden magyar alkotóra, aki világszerte sikereket arat.

Related posts