Felfedeztek egy különleges építményt, amely kapcsolatban áll a Stonehenge titokzatos világával | 24.hu


Dániában felfedeztek egy 4000 éves, fából készült építményt, amely újabb izgalmas részletekkel gazdagítja a régészet világát – számol be róla a The Independent. A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy ez a különleges struktúra kapcsolatban állhat az Egyesült Királyság híres neolitikus emlékhelyével, Stonehenge-szel, ami új fényt vethet a korabeli emberek építkezési szokásaira és vallási hiedelmeire.

Az építményt Aars városában bukkanták rá, ahol egy lenyűgöző, kör alakú struktúra található, melynek átmérője körülbelül 30 méter. Ezt a különleges építményt faoszlopok alkották, amelyek ma már csak a földbe ásott lyukak formájában tanúskodnak létezésükről. Az építmény létrehozása nagyjából i. e. 2000-re tehető, ami jelentős időutazásra invitál minket a múltba.

Sidsel Wahlin, a Vesthimmerlandi Múzeum munkatársa rámutatott, hogy a helyszín szoros összefonódásban áll a brit henge-ek kulturális örökségével.

Ezek a monumentális építmények rituális központokként funkcionáltak az újkőkor hajnalán, amikor a mezőgazdaság kezdett gyökeret verni. Ekkoriban Európa népei a hold kultuszát fokozatosan felváltották a nap tiszteletével, ami számos kulturális és vallási változást hozott. Timothy Darvill, a Stonhenge neves kutatója, aki 2024 októberében távozott az élők sorából, többek között erről a fontos átmenetről is értekezett munkáiban.

A henge-ek jellemzően körkörös szerkezetűek voltak, és kőből vagy fából épültek a mai Nagy-Britannia, Írország és a kontinentális Európa területén egészen Oroszországig. Az építőanyagokat gyakran több kilométeres távolságról hozták be.

A szakértők célja most az, hogy a dániai helyszínen további feltárásokat végezzenek, hátha tárgyi emlékekre bukkannak. Az ilyen leletek segíthetnek jobban megérteni, hogy kik voltak a struktúra építői.

Related posts