A sikeres futballkarrierhez elengedhetetlen a kivételes mentális erőnlét.
A személyiségteszt alapján a profi labdarúgókra jellemző, hogy rendkívül fejlett önfegyelemmel és stabilitással bírnak, viszont kevésbé mutatják a társasági és együttműködési készségeket.
A sportpályán elért eredmények nem csupán a fizikai teljesítményen múlnak, ahogyan azt egy nemzetközi kutatócsoport most a PNAS tudományos folyóiratban megjelent tanulmányában kifejtette. Az Oxfordi Egyetem alatt Leonardo Bonetti irányításával dolgozó csapat a topp játékosok intelligenciáját és karakterjegyeit elemezte. Felfedezték, hogy létezik egy jellegzetes pszichológiai profil, emellett különleges kognitív képességeket is azonosítottak – számolt be róla a Spektrum.de tudományos portál.
Brazíliából és Svédországból több mint 200 profi labdarúgó - közel 10%-uk nő - töltötte ki a személyiség-kérdőívet, valamint számos kognitív tesztet is. Az összegyűjtött adatokat a normaértékekkel és 124 hasonló iskolai végzettségű, valamint hasonló szociális háttérrel rendelkező brazil résztvevő eredményeivel vetették össze.
A kutatók megfigyelték, hogy a szakemberek kiemelkedő munkamemóriával rendelkeznek, és a tervezési, valamint problémamegoldási képességeik is jelentősen meghaladják az átlagot. Különösen figyelemre méltó, hogy a tervezési folyékonysági teszten, amely a kognitív rugalmasság szintjét méri, a focisták teljesítménye messze túlszárnyalta a normatív értékeket.
A kutatások már korábban is alátámasztották, hogy a teszt a játékintelligencia megbízható mutatója. Ez a tény kiváló helyzetelemzési és stratégiai készségekre utal – magyarázta a kutatócsoport. "A több lépéssel előre való tervezés képessége valószínűleg kulcsfontosságú kognitív folyamat a siker elérésében olyan összetett labdasportokban, mint például a foci" – olvasható az egyetem híroldalán.
A személyiségteszt eredményei alapján a profi labdarúgók kiemelkedő önfegyelemmel, energiával, érzelmi stabilitással, kreativitással és nyitottsággal rendelkeznek, ami nem is meglepő. Azonban első ránézésre egy ellentmondás tűnik fel: a sikeres csapatsportolók nem éppen a legtársaságkedvelőbb vagy leginkább együttműködő típusok. A szakértők egyik kísérlete azt sugallja, hogy a szociális készségekkel rendelkező emberekből gyakran hiányzik a szükséges magabiztosság a versenyszituációkban való helytálláshoz.
Eddigi kutatások már rámutattak arra, hogy a profi labdarúgók rendelkeznek egyedi kognitív képességekkel, azonban eddig főként kisebb mintákra vagy nem éppen csúcsjátékosokra fókuszáltak. Bonetti csapata viszont új megközelítést alkalmazott, mivel mesterséges intelligencia segítségével elemezte a teszteredményekben rejlő mintákat, lehetővé téve így minden focista azonosítását.
A mesterséges intelligencia csak néhány összehasonlító alanyt rendelt helytelenül a szakmai csoporthoz. A kutatók úgy vélik, ez logikus: minden bizonnyal az általános populációban vannak olyan emberek, akiknek megfelelő profiljuk van. De ahhoz, hogy profi legyél, szellemi és fizikai előfeltételekre is szükséged van... és akarnod is kell.