A pápa utolsó találkozója egyfajta előérzetet adott arról, hogyan alakulhat a világ az ő távozása után.

A pápa a szolidaritás és az együttérzés szimbólumává vált egy olyan világban, ahol a hatalom és a kegyetlenség uralkodik. Sokan úgy érezhetik, hogy nem csupán az egyház, hanem az egész társadalom is szenved egy olyan vezető elvesztésétől, aki képes lenne morális iránymutatást nyújtani. Ferenc pápa utolsó találkozója rávilágít arra, hogy milyen súlyos következményekkel járhat, ha eltűnik egy olyan figura, aki képes szembeszállni az önző politikai törekvésekkel és megvédeni az emberi értékeket.
Mennyi halálos szándékot tapasztalunk nap mint nap a világ különböző pontjain zajló konfliktusokban! (...) Milyen megvetően tekintenek olykor a legsebezhetőbbekre, a kirekesztettekre és a migránsokra! Ezen a napon arra vágyom, hogy újra bízzunk egymásban, még azokban is, akik távol állnak tőlünk, vagy olyan földrészekről érkeznek, ahol a hagyományok, az életstílus és az eszmék eltérnek a mi megszokott világunktól. Hiszen végső soron mindannyian Isten gyermekei vagyunk!
Felhívok mindenkit, aki politikai felelősséget visel a világban, hogy ne adja meg magát a félelem bezáró logikájának, hanem arra használja fel a rendelkezésre álló forrásokat, hogy segítse a rászorulókat, leküzdje az éhezést és támogassa a fejlődést előmozdító kezdeményezéseket. Ezek a béke "fegyverei": olyan "fegyverek", amelyek a jövőt építik, s nem halált hoznak!"
Ferenc pápa legutolsó húsvéti beszédében, az úgynevezett Urbi et Orbi üzenetében egy fontos figyelmeztetést és felhívást fogalmazott meg. Mivel egészségi állapota már nem tette lehetővé, hogy személyesen mondja el gondolatait, Diego Ravelli érsek, a pápai szertartásmester olvasta fel az egyházfő szavait, amelyek így a halála után még inkább Ferenc pápa örökségének részévé váltak. Utolsó üzenetével is határozottan szót emelt a világ ellen, amelyet a jelenlegi vezető hatalmak képviselnek. Ferenc pápa élete során mindig is kiállt a kirekesztés, a megbélyegzés és a keresztény álságosság ellen, és halála után jogosan merül fel a kérdés: vajon utódjában megtalálható-e ez a szándék.
Nem sokkal azelőtt, hogy a pápa utoljára megjelent a Szent Péter téren, ahol a hívek ujjongva fogadták őt, egy fontos és feszített diplomáciai találkozó zajlott. Húsvét vasárnapján, a 35 ezer fős tömeg előtt áldását osztogatta, de ez a rövid, mindössze néhány percig tartó találkozó mégis rendkívüli jelentőséggel bír. Kifejezi azt az örökséget, amelyet Ferenc pápa a maga mögött hagyott, és egyúttal a jövő kihívásaira is reflektál.