A bábolnai energiaközösség célja, hogy megvalósítsa a nulla rezsi vízióját, ezzel fenntartható és gazdaságos megoldásokat kínálva a helyi lakosok számára.
A kiesett megasztáros szívét a párja ápolja, miközben a háttérben ott bujkál a titokzatos énekesnő iránti vonzalom. A szerelem szálai finoman összekötik őket, és a vigasztalás során egy új történet bontakozik ki a színfalak mögött.
Bábolna polgármestere, dr. Horváth Klára 2021-ben egy szakmai konferencián találkozott először az energiaközösség fogalmával, épp akkor, amikor az energiaárak meredeken emelkedni kezdtek. Ekkor fogalmazódott meg benne az ötlet, hogy településükön létre kellene hozni egy energiaközösséget az árak csökkentésének érdekében. A lehetőségeket alaposan megvitatta a helyi vállalkozások vezetőivel, akik egyöntetűen támogatták a kezdeményezést. Így megalakult a konzorcium, amelynek később sikerült pályázati forrást szereznie a projekt megvalósításához - értesült a Növekedés.hu.
Jelenleg az önkormányzat a társulás legfőbb szereplője, amely gázmotoros kiserőművével és naperőművei révén jelentős energiatermeléssel bír. A közeljövőben csatlakozik az IKR Agrár Kft. egy 340 kilowattos naperőművel, valamint az OSI Food Solutions Kft. nagyfogyasztóként. Továbbá, három magánszemély is részt vesz a projekben napelemekkel és villamosenergia-tárolóval. A rendszert egy 200 kilowattos akkumulátoros áramtároló egység és egy V2G busztöltő egészíti ki, amely segít a fogyasztás ingadozásainak kiegyenlítésében.
Az energiaközösség olyan csoportosulás, amelyben háztartások, vállalkozások vagy akár önkormányzatok együttműködve, közösségi alapon termelnek, fogyasztanak és osztanak meg energiát, jellemzően megújuló forrásokból, mint a nap- vagy szélenergia.
A háztartási kiserőművek termelését a helyi ipari szereplők hasznosíthatják, így a háztartások a szolgáltató által kínált általános átvételi árnál magasabb áron értékesíthetik a fel nem használt energiát. A vevők pedig kedvezőbb árakat kapnak, mint a piacon. Az így helyben megtermelt áram közvetlenül a helyi közösségben kerül felhasználásra, ami hozzájárul az energiaszuverenitás növeléséhez. Éppen ezért a városvezető újabb fejlesztések beindítását tervezi.
Minden intézményünkön napelemeket fogunk telepíteni, és emellett egy új, 36 hektáros napelemfarm létrehozását is tervezzük, amely az energiaközösségünk szerves részét képezné. Célunk, hogy 2024 végére, de legkésőbb 2026-ra elérjük a nulla forintos rezsiköltséget az önkormányzati intézmények számára.
„- Magyarázta Horváth Klára, miközben gondosan megértette a hallgatóságával az összetett témát.”
Bábolna egy újabb innovatív kezdeményezésbe kezdett, amely keretében bevezeti a V2G (Vehicle-to-Grid) technológiát. Az új V2G töltőállomás nem csupán arra szolgál, hogy az elektromos járművek tulajdonosai feltölthessék autóikat, hanem lehetőséget biztosít arra is, hogy az autók energiát visszatápláljanak a villamosenergia-hálózatba. Ezzel a lépéssel a város nemcsak a fenntarthatóságot támogatja, hanem hozzájárul a lokális energiarendszer stabilitásához is.