A lengyel elnök hűséget fogadott Trumpnak: amerikai katonai bázist terveznek Lengyelország területén - Világgazdaság


Bár Donald Trump korábban utalt arra, hogy az amerikai csapatok visszavonására készül Európából, Lengyelország esetében ez másként alakulhat. Nem meglepő, hiszen a lengyelek nem éppen a NATO ingyenélőiként ismertek.

Lengyelország számára úgy tűnik, hogy a nyugalom szigete lett, hiszen Andrzej Duda lengyel elnök találkozott amerikai hivatali partnerével, Donald Trumppal a CPAC rendezvény keretein belül, amely az amerikai jobboldal fontos eseménye. Ez a találkozó megerősítette, hogy Lengyelország nem marad amerikai támogatás nélkül, még a legnagyobb politikai viharok közepette sem, mielőtt az Egyesült Államok elnöke megkezdte volna beszédét.

Bár a találkozó csupán tíz percig tartott, és nem következett be sajtótájékoztató, a Fehér Ház később az X-en közzétette, hogy Trump megerősítette a Varsó és Washington közötti szoros szövetséget. Az amerikai elnök kiemelte Lengyelország eltökéltségét a hadikiadások növelésére, ami nem meglepő, hiszen az összes NATO-tagország közül Lengyelország a legnagyobb hányadot fordítja GDP-jéből a fegyverkezésre, idén például 4,7 százalékot.

Duda egy különleges Trump-erőd megépítését tervezi Lengyelország területén.

A lengyel elnök azt nyilatkozta, hogy a szűk időkeret ellenére sikerült átadnia Trumpnak a fontos üzeneteit. Kiemelte Közép-Európa biztonságának megerősítésének sürgető szükségességét, és felvetette a lehetőséget egy Trump-erőd létrehozására Lengyelország területén.

Duda kifejtette, hogy amerikai partnerének célja a béke megteremtése Ukrajnában, amely azonban nem valósítható meg orosz tárgyalások nélkül. Emellett megemlítette, hogy Lengyelországban nem aggódnak az amerikai katonai jelenlét esetleges csökkenése miatt - számolt be róla a Financial Times.

Varsó számára továbbra is aggasztó, hogy Donald Trump a háború lezárásáról folytatott tárgyalásai során Vlagyimir Putyin orosz elnökkel figyelmen kívül hagyja az ukrán fél bevonását. Donald Tusk, a lengyel miniszterelnök, a múlt héten hangsúlyozta, hogy Ukrajnáról nem lehet Ukrajna nélkül dönteni, és sürgette az európai vezetőket, hogy a feszültségek ellenére tartsák fenn az együttműködést az Egyesült Államokkal.

Ezekről a kérdésekről mind a két lengyel politikus a Marylandben tartott CPAC margóján beszélt, míg Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter találkozott a rendezvényen amerikai kollégájával, Marco Rubióval.

Related posts