Románia sikeresen elkerülte a katasztrófát, de most újabb válság árnyéka fenyegeti, amely elől menekülnie kell.

A bukaresti tőzsde lendülete szemet gyönyörködtető, és a lej erősödése is figyelemre méltó, különösen Nicusor Dan román elnökválasztási győzelme óta. Azonban ne tévesszen meg minket ez a látszólagos fellendülés: a gazdasági válság még korántsem zárult le. A költségvetés helyzete katasztrofális, a kormányzás hiánya pedig tovább súlyosbítja a helyzetet. Bárki is vegye át az ország irányítását, óriási megszorításokra lesz szükség, mindeközben pedig olyan politikai erők fogják alkotni a többséget, amelyek már az előző években is megbuktak a gazdasági kihívások kezelésében.
Hatalmas kő gördült le Romániában több millió ember szívéről, amikor kiderült, hogy Nicusor Dan, Bukarest főpolgármestere nyerte meg az elnökválasztást. Emlékezetes utat járt be az ország onnan indulva, hogy fél éve a 2 százalékos támogatottságra mért putyinista szélsőjobboldali Calin Georgescu megnyerte az első fordulót, ott folytatva, hogy a külföldi beavatkozás miatt megismételtették a választást, aminek az első köre után a kizárt Georgescu helyére beugró, szintén szélsőjobboldali George Simion nagyon komoly előnnyel vezetett, majd eljutottak oda, hogy egy óriási fordítással mégis a liberális, Európa-párti, korrupcióellenes aktivista matematikusból lett bukaresti főpolgármester győzött.
Tehát, aki a jövő Romániáját európai perspektívából kívánja szemlélni, az kénytelen egy mély sóhajtás kíséretében feltenni a kihívásokkal teli kérdést: "Mi következik most?"
Az első forduló után, amikor egyértelművé vált, hogy a szélsőjobbra való elmozdulás komoly veszélyt jelent, a gazdaság is drámai módon reagált a helyzetre. A forint hirtelen gyengülni kezdett, a tőzsde pedig lehangolt állapotba került, miközben a befektetők sorra igyekeztek kiszállni az országból, hogy megóvják pénzüket. Most, a második forduló lezárulta után némileg megnyugodtak a kedélyek, és a piacok is kezdtek visszanyerni valamennyit a korábbi veszteségekből – de a helyzet még korántsem stabil. Nem meglepő ez, hiszen a nagyobb problémák nem oldódtak meg csupán azzal, hogy elkerültük a legrosszabb forgatókönyvet.